Paten

Patenin faydaları nelerdir?

Patenin-faydalari

Patenin Faydaları Nelerdir?

Açık havada yapılan etkinlikler göz önünde bulundurulduğunda bu etkinlikler arasında en çok keyif alınanlardan biri paten kaymaktır. Paten kaymak kısa süren bir eğitim sürecinin ardından kolayca öğrenilen bir spor olan paten, sosyal bir spor olması sayesinde de ilgi gören etkinliklerden biri olmaktadır. Patenin faydaları nelerdir? Paten ile kilo vermek mümkün mü? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Paten kaymak, eğlenceli olmasının yanında faydalı bir spor olarak da bilinir. Hem fiziki hem de ruhsal sağlığınıza katkı sağlayan bu sporun faydalarına gelin birlikte göz atalım.

 

Dayanıklılığınızı güçlendirir ve kondisyonunuzu artırır

Paten kaymanın öne çıkan yararlarından biri dayanıklılığı artırmasıdır. Kasları aşırı zorlamayan ancak bir yandan da güçlendiren paten, kısa sürede yüksek miktarda enerji harcamayı sağlayarak sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı mümkün kılar.

Dengenizin güçlenmesini ve koordinasyonunuzun daha dengeli olmasını sağlar

Paten tamamen dengeye dayalı bir spordur. Zaten paten öğrenirken aşılması gereken zorluklardan biri de dengede durabilmektir. Düzenli olarak paten kayarsanız vücut dengenizi iyileştirebilirsiniz. Paten yaparken dengeyle birlikte göz ve ayak koordinasyonu da gelişir.

Stresinizi azaltır

Gün içinde yaşadığınız stresi atmak için paten sporu size çok iyi gelecektir. Sahilde veya herhangi bir açık alanda özgürce, hiçbir şey düşünmeden, dakikalarca paten kayarak stresinizden arınabilirsiniz. Stresinizi azaltırken bir diğer yandan vücudunuzu daha sağlıklı hale getiriyor olduğunuzu da unutmayın.

İstediğiniz yere hızlıca ulaşmanızı sağlayabilir

Paten genel itibarıyla eğlence ve spor aracı olarak kullanılsa da aslında ulaşımı da kolaylaştırabilmektedir. Eğer gitmek istediğiniz yerde paten kullanmaya müsait bir zemin bulunuyorsa yürümeye göre çok daha kısa bir zamanda ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle sahilde paten kullanarak kısa sürede uzun bir mesafe kat edebilirsiniz.

Sosyal çevre kazanmanıza yardımcı olur

Paten oldukça sosyal bir spordur. Diğer patencilerin olduğu mekanlarda paten kaydığınızda birçok yeni arkadaş edinirsiniz. Paten topluluklarına katılarak yeni insanlar tanıyabilir, arkadaşlarınızla belirli saatlerde buluşarak paten sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

patenle-kilo-vermek

Paten İle Kilo Vermek 

Paten ile kilo verebilir miyim?” diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabı evet olacaktır. Paten yapmak yürüyüşe göre daha fazla kalori yakmanızı sağlar. Paten kaymak yürüyüşe göre 3 kat daha fazla enerji harcamanızı ve bu da kilo vermenize ve formda kalmanıza yardımcı olur.

Paten kayarak kilo verme rehberi için tıklayınız!

Belli bir tempoda paten ile 30 dakikada tam 425 kalori yakabileceğinizi biliyor muydunuz? Listenin birinci sırasında yer alan patenin ardından kalori kayabileceğiniz diğer sporları sizler için sıraladık.

1) Paten : 30 dakikada 425 kalori.

2) Koşma : 30 dakikada 374 kalori.
3) İp atlama : 30 dakikada 340 kalori.
4) Hulahop : 30 dakikada 300 kalori.
5) Tenis : 30 dakikada 272 kalori.
6) Dans etme : 30 dakikada 221 kalori.
7) Yürüyüş : 30 dakikada 170 kalori.

Bu spora başlamadan önce tekerlekli paten çeşitleri arasından kendinize en uygun pateni seçebilmeniz için bir rehber hazırladık. Rehber için tıklayınız!

Paten İle Kilo Vermek Artık Çok Kolay!

Patenli fitness programımıza katılmak için tıklayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir