Paten, Quad Paten

Quad paten İle inline paten arasındaki farklar

rollerksate-inlineskate

Quad Paten İle Inline Paten Arasındaki Farklar Nelerdir?

İşte size tasarımları itibari ile birbirinden apaçık farklı görünen iki paten türü. Temelde tekerlekli ayakkabılar olarak tanımlayabileceğimiz bu patenler aslında hem kullanımda hem de hizmet ettikleri amaçlar itibari ile birbirinden oldukça farklı. Quad paten sürmek mi daha kolay inline paten mi? Paten kullanmaya quad paten ile mi inline paten ile başlamalıyım? Quad paten mi inline paten mi daha çok kalori harcatır? Tarzı soruları çok sık duymaktayız. Tüm bu sorulara ve daha fazlasına cevap bulabilmek için yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

  • Teker dizilimleri: Inline patenler, tekerlekleri bir hat üzerinde sıralanan patenlerdir. Fitness, urban, agresif, slalom, hız ve hokey patenleri olmak üzere tekerlekli paten çeşitleri bulunmaktadır. Quad patenler ise, ikisi önde ikisi arkada 4 tekerlekli yapıya sahip patenlerdir.
  • Ağırlıkları: Inline ya da Rollerblade olarak adlandırılan tek sıra teker sistemine sahip patenler quad patenlere nazaran daha ağırdır. Quad patenlerin hafif yapıları, çocukların ve paten sporuna yeni başlayanların tercih nedenleri arasında yer alır.
  • Bilek uzunlukları: Quad patenlerin bilek boyu uzunlukları inline patenlere nazaran daha kısadır. Daha çok tekerlekli spor ayakkabıları andıran bir görüntüye sahiptir. Inline patenler ise, kullanım amacına bağlı olarak farklı uzunluk ve sertliklere sahip bilek koruması ile korunaklı bot görünümüne sahip patenlerdir.

Hangi paten türü İle başlamak daha kolay?

quad-paten-rollerksate

Teknik özellikler ve görünümleri dışında kullanımında da bazı farklılıklar bulunmaktadır.

  • Quad patenler inline patenlere nazaran daha az manevra kabiliyetine sahip patenlerdir.
  • Bilinenin aksine, yeni başlayanlar için quad paten üzerinde ayakta durmak daha kolay olsa da, denge sağlamak, inline patenlere nazaran biraz daha zaman almaktadır. Bunun nedeni; quad patenlerin arka tekerleklerinin ve dolayısıyla denge merkezinin topuğun önünde kalması ve dengenin geriye doğru bozulmasının daha kolay olmasıdır.
  • Tekerlekli patenler arasında özellikle urban ve slalom türü patenler daha çabuk hızlanabileceğiniz ve kolayca dönüş yapabileceğiniz tekerlek yapısına sahiptir.
  • Inline patenler çoğunlukla spor ve ulaşım amaçlı kullanılırken, quad patenler daha çok dans ve figür amaçlı kullanılmakla birlikte sahil gibi düz zeminlerde de spor amaçlı kullanılabilmektedir. Özellikle urban patenler bozuk zeminlerde kullanıma elverişli iken, quad patenler ile bozuk zeminde kullanım oldukça tehlikelidir.

Paten çeşitlerini incelemek için tıklayınız!

Rollerskate İle Dans!

Quad patenler, paten dans ve gösterilerinde daha çok figür sergileme amaçlı kullanılan patenlerdir. Özellikle kadınlar ve çocukların sıklıkla tercih ettiği bu türdeki patenler farklı renk ve desenlere sahip olarak üretilirler. İster quad paten ister inline paten ile paten öğrenmeyi seçin, mutlaka korumalık ve kask kullanmayı ihmal etmemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Paten alırken nelere dikkat etmeliyiz? Detaylı bilgi için tıklayınız!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir