Paten

Paten seçiminde nelere dikkat etmelisiniz?

Paten seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Paten sporuna yeni başlamayı düşünen ancak paten çeşitleri arasında henüz nasıl bir paten seçimi yapması gerektiği konusunda kararsızsanız yanlız değilsiniz! Çok geniş bir fiyat skalasına sahip olan patenler, paten satın alacakların aklını epeyce karıştırmaktadır. Gerçekten bize uyacak ve uzun süre rahatlıkla kullanabileceğimiz bir paten nasıl seçilmeli sorusuna cevap arayanlar için basit bir rehber hazırladık.

Paten nasıl seçilmeli sorunun cevabını aramadan önce işe; pateni hangi amaçla kullanmak istediğinizi belirleyerek başlamalısınız. Eğer pateni spor amaçlı kullanacaksanız, fitness paten çeşitleri arasından seçim yapmak doğru olacaktır. Ayrıca yeni başlayanlar için fitness patenler gibi Urban patenler de oldukça uygun bir tercih olabilir. Daha ileri seviye paten kullanıcıları için, kullanım amacına bağlı olarak; hız pateni, agresif paten ya da slalom paten çeşitleri arasından tercih yapılabilir.

Paten çeşitlerini incelemek için tıklayınız!

paten-cesitleri

Patenlerin teker boyutları birbirinden farklıdır. Örneğin; fitness patenlerde teker aralıkları 76 ile 90 mm arasında değişirken hız patenlerinde teker büyüklüğü 125 milimetreye kadar çıkabilmektedir. Büyük tekerlekli patenler daha yüksek hızlara ulaşılabilmenize olanak sağlar ancak yeni başlayanlar için önermiyoruz. 80mm tekerlekler yeni başlayanlar için idealdir. Teker boyutu seçiminde kararsızlık yaşıyorsanız bir uzman fikri almayı düşünebilirsiniz.

Paten tekerleklerinin sertlikleri A ile ifade edilir ve genel olarak patenler 76A ile 93A arası farklı sertliklere sahip tekerlere sahiptir. 76A gibi nispeten yumuşak tekerlere sahip patenler fitness patenlerde bulunur ve fitness patenler ise genellikle sahil gibi düz zeminlerde kullanılmaktadır. 80-85A sertliğindeki tekerler ise Urban patenlerde bulunur ve Urban patenler hem sahil gibi düz zeminlerde hem de şehir içinde bozuk zeminlerde de kullanılmaya elverişlidir.

Patenin teknik özellikleri için tıklayınız!

Doğru Paten Seçimi

Alacağınız patenin ayağınıza tam olarak uyum sağlaması önemlidir. Bol ya da dar olan patenler hem kullanım zorluğu yaratır hem de denge problemi yaşamanıza neden olur. Bu nedenle pateni mutlaka deneyerek almalısınız. Paten seçimi yapılırken yapılan en büyük hata, pateni ayak numarasından daha büyük almak olacaktır. Daha rahat olacağı düşüncesi ile ya da çocuklara paten alınırken uzun süre giyebilsin düşüncesi ile yapılan bu hata, denge kaybı ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilmektedir.

Hız pateni ya da slalom pateni gibi patenler yeni başlayanlar için uygun olmayabilir. Bu paten çeşitleri ile paten öğrenmek imkânsız olmasa da oldukça zor olacaktır. Başlangıç seviyesi için önerilen paten çeşitleri genellikle fitness ve Urban patenlerdir.

Hangi Marka Paten Seçmeliyim?

Dayanıklı ve rahat patenler, yüksek fiyatlara sahip olabilir ancak daha uzun süre kullanılabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Hangi marka paten seçmeliyim sorusuna verilebilecek en doğru cevap; maddi olarak sizi zorlamayacak ancak güvenli, dayanıklı ve garantili markaların tercih edilmesi gerektiği olacaktır. Paten almadan önce eğitim alanımızdaki kiralık patenleri deneyebilir veya uzman ekibimize danışabilirsiniz.

Son yıllarda ülkemizde moda olan quad patenler, sahil gibi düz zeminlerde de kullanılabilse de daha çok figür ve dans amacıyla tercih edilmektedir. Bilinenin aksine quad patenle denge sağlamak, fitness patenlere göre daha uzun zaman alabilmektedir.

Quad paten ile inline paten arasındaki farkları öğrenmek için tıklayınız!

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir